Minigalerie březen 2022 – autor Jitka Tykalová – Barcelona

BARCELONA je hlavním městem Katalánska. Leží při pobřeží Středozemního moře na východě Španělska. Je druhým největším španělským městem (1,6 milionu obyvatel).

Není slavnějšího jména spjatého s Barcelonou, než je Antoni Gaudí. Tento geniální architekt s obří dávkou fantazie a specifickým rukopisem vtiskl během svého života městu nezaměnitelný ráz, který je patrný takřka na každém kroku. Proto jeho dílům věnuji většinu fotografií na této malé výstavě.

Antoni Gaudí i Cornet (25. 6. 1852 Reus u Tarragony – 10. 6. 1926 Barcelona) byl katalánský architekt, představitel katalánského modernismu.

Jeho vrcholné dílo, Chrám Sagrada Familia, je dnes nejnavštěvovanější památkou v celém Španělsku. Výstavba chrámu trvá od roku 1884 a stále probíhá. Je podle přání autora financována pouze z darů, a proto práce postupují pomalu. Dostavba je plánována na rok 2026.

Na fotografiích jsou další významné stavby A. Gaudího, které jsou na seznamu UNESCO:

Park Güell 1900–1914- rozlehlý park s architektonickými prvky situovaný nad Barcelonou. U Gaudího si ho objednal hrabě Güell, který byl jeho mecenášem a dlouholetým přítelem.

Casa Batlló 1905–1907 – budova je považována za jednu z nejpodivnějších staveb Evropy. Při prohlídce vnitřních prostor vás nadchne hra světla a stínu, která patří mezi Gaudího speciality. Vaší pozornosti jistě neujdou také originální falešné stropy.

Casa Milà neboli La Pedrera („kamenolom“) 1905–1907 – fasáda tohoto domu vypadá jako skála erodovaná mořem a větrem a je vyrobena z vápence. Sada větracích věží a komínů na střeše vypadá jako skupina strážců střežících budovu.

Comments are closed.